spot_img

Εύκολη επικράτηση του ΠΑΣ Ναυπάκτου επί της ΑΛΦΑ (αποτελέσματα & βαθμολογία)

Τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμα του Σπύρου Σταυρόπουλου

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ – ΑΛΦΑ 62-46

Δεύτερη σερί νίκη για τον ΠΑΣ Ναυπάκτου που τον φέρνει στην 4η θέση της βαθμολογίας, καθώς επικράτησε εντός έδρας της ΑΛΦΑ με σκορ 62-46, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του β΄ γύρου της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν νωθρά τον αγώνα έχοντας χαμηλή συγκομιδή στην επίθεση και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 23-16.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Γιώργου Σταθάτου ανέβασαν στροφές και έχοντας πολυφωνία στην επίθεση  βρήκαν περισσότερες λύσεις και πήραν μια εύκολη νίκη. Πρώτοι σκόρερ από την ομάδα της Ναυπάκτου οι Μίχος και Ασημακόπουλος που σκόραραν από 10 πόντους και τους ακολούθησαν οι Μαντζαρίνης και Πολύχρονος που πρόσθεσαν από 9 και 8 πόντους αντίστοιχα. Από την ΑΛΦΑ ο Τασούλης είχε 14 και οι Χαϊντίνης και Λυμπέρης σημείωσαν από 9.

Κατά την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή προς τιμήν του θανάτου του Σπύρου Σταυρόπουλου, προπονητή σύμβολο της ομάδας του ΠΑΣ, που βύθισε στο πένθος όχι μόνον την αθλητική οικογένεια, αλλά όλη την Ναυπακτία.

Δεκάλεπτα:Α:12-09 Β:11-07 Γ:20-17 Δ:19-13

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος):Παπούλιας 5(1), Πολύχρονος 8, Λαούρδας, Ζαμπάρας 3(1), Ασημακόπουλος 10(1), Κωστογιάννης, Μίχος 10, Σταθάτος Π. 7(1), Κούτρας 4, Παπαθανασίου, Βαρελάς 6, Μαντζαρίνης 9(3).

ΑΛΦΑ (Καραπιπέρης): Κουτρολός, Μάλαινος, Χαϊντίνης 9(1), Μοίρης 6, Τσεκούρας, Διώτης 2, Λυμπέρης 9, Τασούλης 14, Παπαστάμος 2, Καντερές, Κοράκης, Γαλαγάλας 4.