Nafpaktos
Friday, March 29, 2024
spot_img
spot_img

«Κλοπή» της νίκης στο Αγρίνιο καταγγέλλει ο ΠΑΣ Ναυπάκτου (αποτελέσματα & βαθμολογία)

Επιστολή διαμαρτυρίας και στην ΚΕΔ/ΕΣΚΑΒΔΕ

Τρομερά παράπονα από τη διαιτησία του αγώνα με τη ΓΕΑ για την 1η αγωνιστική του β΄ γύρου του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ, έχει ο ΠΑΣ Ναυπάκτου. Η ομάδα της Ναυπάκτου ηττήθηκε στο Αγρίνιο με 67-64, όμως οι άνθρωποι της κάνουν λόγο για κατάφωρη αδικία, και διαιτητικές αποφάσεις που στέρησαν τη νίκη από τους φιλοξενούμενους και θα προχωρήσουν σε  επιστολή διαμαρτυρίας στην ΚΕΔ/ΕΣΚΑΒΔΕ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα του Αγρινίου ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και προηγήθηκε με 18-11. Στο 2ο  δεκάλεπτο ο ΠΑΣ ήταν εξαιρετικός,  ήλεγξε τον ρυθμό της αναμέτρησης στη μεγαλύτερη διάρκειά της, έχοντας σαν όπλο του την εξαιρετική του άμυνα ανέτρεψε το -7 της πρώτης περιόδου και πήγε στο ημίχρονο προηγούμενος με 30-32.Στο 2 μέρος ο ΠΑΣ συνέχισε την αντεπίθεσή του παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, ξέφυγε με 13 πόντους στα μισά της περιόδου αλλά η ΓΕΑ επέστρεψε με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με 44-48 στο τριακοστό λεπτό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε μεγάλη μάχη με την ΓΕΑ να περνά μπροστά με 54-53 4 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Εκεί ο ΠΑΣ είχε τα ψυχικά αποθέματα και με το σκορ στο 59-59 ο Μίχος με τρίποντο και ο Πολύχρονος με ατομική προσπάθεια δίνουν αέρα πέντε πόντων στον ΠΑΣ με το σκορ 59-64 και με 44.8 δευτερόλεπτα να απομένουν. Από το σημείο εκείνο και μετά έγιναν τρομερά πράγματα κυρίως από τον 1ο διαιτητή της αναμέτρησης κ.Πλιάκο ο οποίος έδωσε όλα τα σφυρίγματα ανάποδα για την ομάδα της Ναυπάκτου. Ανύπαρκτο φάουλ υπέρ του Σταμούλη στα 39.6 δευτερόλεπτα όπου με δυο βολές μείωσε για το 61-64. Στην επαναφορά η ΓΕΑ  πίεσε σε όλο το γήπεδο και οι παίκτες του ΠΑΣ χάνουν την μπάλα και ο Σταμούλης με μεγάλο τρίποντο ισοφαρίζει 64-64. Στα 15,8 δεύτερα για το τέλος και ύστερα από ταιμ αουτ του ΠΑΣ που σχεδιάστηκε τελευταία επίθεση, ο κ. Πλιάκος εφηύρε παράβαση 5 δευτερολέπτων και πήρε την κατοχή από την ομάδα της Ναυπάκτου. Ο Σταμούλης κερδίζει πάλι βολές (εκτέλεσε 7 το τελευταία 2 λεπτά) και έχει 3/3 καθώς ο ΠΑΣ δέχθηκε και τεχνική ποινή για διαμαρτυρία ύστερα την κατάφωρη αδικία που έγινε με την αλλαγή της κατοχής της μπάλας. Με το σκορ στο 67-64 και τον ΠΑΣ να κάνει απέλπιδα προσπάθεια να ισοφαρίσει, ο Πολύχρονος κερδίζει φάουλ και εκτελείτε το σφάλμα επαναφοράς. Αστοχεί στη βολή αλλά και πάλι ο κ.Πλιάκος έκανε λάθος ερμηνεία του Κανονισμού δίνοντας την επαναφορά της μπάλας κάτω από το καλάθι των φιλοξενουμένων και όχι από το κέντρο του γηπέδου, στο σημείο δηλαδή που έγινε το σφάλμα και βάσει κανονισμού έπρεπε να γίνει η επαναφορά. Στα 5 δεύτερα που απέμειναν ο ΠΑΣ με δεν μπόρεσε να βρει καλές συνθήκες για σουτ και ο αγώνας τελειώνει με νικήτρια την ομάδα του Αγρινίου 67-64. Από τους νικητές ο Σταμούλης είχε 30 πόντους και ο Τασόπουλος 14. Από τον ΠΑΣ ο Πολύχρονος είχε 20 πόντους και ο Μίχος 13.

Διαιτητές: Πλιάκος- Παπαστάμος

Δεκάλεπτα:Α:18-11 Β:12-21 Γ:14-16 Δ:18-11

Γ.Ε.Αγρινίου (Σταμουλάκης):Τασόπουλος 14, Πολύζος 2, Τραγουδάρας 4, Καραγιάννης 6(2), Κραβαριτης, Μητσοστέργιος, Σταμούλης 30(5), Βελαώρας, Μακρής 1, Δάρλας 8(2), Παρθένης 2

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Παπούλιας Γ. 6(2), Πολύχρονος 20(2), Μίχος 13(1), Ζαμπάρας 2, Ασημακόπουλος 9, Κωστογιάννης, Παπαθανασίου, Σταθάτος Π. 6(2), Κούτρας 2, Σταμάτης Γ., Βαρελάς 6, Λαούρδας.